Chór Madrygał
Chór Madrygał
Chór Madrygał został założony w 1949 roku przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w zespół osób pracujących.
Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był jego dyrygentem w latach 1979-2004 i za działalność muzyczna otrzymał szereg wyróżnień: odznakę „Zasłużonego Działacza Kultury”, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski czy Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.
Madrygał, wykonując wielkie formy wokalno-instrumentalne, od wielu lat współpracuje z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, z którą zaprezentował między innymi „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Chór uczestniczył w oprawie mszy celebrowanej w Legnicy przez Jana Pawła II, a także zaśpiewał przed nim w Watykanie. Madrygał wystąpił podczas spektakularnego widowiska „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show” organizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku oraz brał udział w premierowym w Polsce wykonaniu oratorium „Voices of Light” w 2019 roku.
Chór na swoim koncie prawykonania: kantaty „Tu es Petrus” Mariana Sawy skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, „Mszy legnickiej” Stanisława Moryto napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty „Cantate Domino” Mariana Sawy stworzonej na jubileusz 50-lecia zespołu. W swoim repertuarze Madrygał posiada utwory współczesne i dawne oraz pieśni ludowe pochodzące zarówno z Polski, jak i z przeróżnych krajów świata. Madrygał wykonuje również utwory religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne. Obecnie Chór liczy około 40 osób.
W ciągu ponad 70 lat istnienia Madrygał dał kilkanaście tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, między innymi w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie, we Włoszech i na Węgrzech. Reprezentował Legnicę koncertując także w jej miastach partnerskich takich jak Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko czy Drohobycz.
Chór zdobył wiele ważnych nagród i wyróżnień – żeby wymienić chociażby I nagrodę na Centralnym Festiwalu Zespołów Amatorskich w Warszawie (1953), główną nagrodę w Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 8 (1975), główną nagrodę w VIII Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy (1982), I miejsce kategorii chórów w Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy (1987), wyróżnienie za wykonanie muzyki sakralnej na Festiwalu Chóralnym we włoskim Fivizzano (1999), I miejsce w kategorii chórów mieszanych na I Festiwalu Chórów Silesia Cantat w Głogowie (2006) czy Srebrny Dyplom podczas Turnieju Chórów Legnica Cantat (2017).
Chór Madrygał spotyka się w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 19:00-21:00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej i zaprasza wszystkich zainteresowanych dołączeniem do zespołu.