Aktualności
JazzKolędy
KIEDY: 18 stycznia 2025 (sobota), godz. 18:00
BILETY: w cenie 20 złotych (normalny) oraz 10 złotych (ulgowy) dostępne w Galerii Satyrykon
MIEJSCE: Sala Królewska Akademii Rycerskiej
Serdecznie zapraszamy na koncert "JazzKolędy", podczas którego jazzowa estetyka spotka się z bożonarodzeniową klasyką! Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 18 stycznia, o godzinie 18:00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Bilety w cenie 20 złotych (normalny) oraz 10 złotych (ulgowy) są dostępne w Galerii Satyrykon
Ciekawe, oryginalne i nieoczywiste interpretacje świątecznych kompozycji zaprezentują grupy dyrygowane przez Mateusza Kazimierskiego: Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Zespół jazzowy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. To niezapomniane spotkanie w zimowej atmosferze poprowadzi Anna Wagner.
Na repertuar koncertu złożą się zarówno odświeżone wersje najpiękniejszych polskich kolęd takich jak między innymi "Wśród nocnej ciszy", "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem" i "Jezus malusieńki", mniej znane szerszej publiczności bożonarodzeniowe melodie: "Bracia siostry posłuchajcie!" czy "Cicho wszędzie", jak i zagraniczne świąteczne evergreeny: niemieckie "Es ist ein Ros entsprungen" oraz znacznie bardziej współczesne "Mary, did you know?".
Chór PSM Podwale jest zespołem młodzieżowym, w którym śpiewają uczniowie, kształcący się w różnych specjalnościach (instrumentalistka, rytmika i wokalistyka). Zespół bierze udział w licznych koncertach oratoryjnych i kameralnych organizowanych w kościołach i zabytkowych wnętrzach Wrocławia oraz Dolnego Śląska. W próbach chóru uczestniczą wszyscy uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej niezobowiązani do gry w orkiestrze. Chór spotyka się raz w tygodniu na zajęciach trwających trzy godziny lekcyjne, a przed publicznością prezentuje się kilkukrotnie w ciągu roku.
Chór współpracował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestrą Kameralną PSM II stopnia we Wrocławiu, Chórem Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, Chórem Kameralnym Politechniki Wrocławskiej Consonanza, Chórem Ars Cantandi Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Brał udział w koncertach z cyklu Wieczory Tumskie, występował na festiwalu Maj z Muzyką Dawną (2006), współpracował również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w Katowicach, biorąc udział w wykonaniu Nieszporów Ludźmierskich J. K. Pawluśkiewicza w Warszawie oraz w Krakowie na Wawelu.
Chór ma w swoim dorobku również wielkie dzieła oratoryjne takie jak Stabat Mater K. Szymanowskiego, Stabat Mater J. Haydna (cykl koncertów i nagranie płyty IV 2006), Requiem G. Fauré (IV 2007), Msza Łacińska S. Moniuszki (X 2007), Angelus W. Kilara (XI 2008), Requiem W. A. Mozarta (IV 2009), a także dzieła sceniczne: Włoszka w Algierze G. Rossiniego, Baron Cygański J. Straussa, Napój miłosny G. Donizzetiego (udział w spektaklach wystawianych przez Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu).
Do ciekawszych projektów artystycznych zespołu można zaliczyć trzykrotny udział w uroczystym wykonaniu hymnu studenckiego Gaudeamus igitur na wrocławskim Rynku z okazji inauguracji roku akademickiego (X 2005, X 2006, X 2007). Wydarzenia te zostały wyemitowane na żywo w TVP.