kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Aktualności

Międzynarodowy koncert "Człowieczy los" - X Festiwal Piosenki Anny German "Eurydyka"

KIEDY: 7 maja 2025 (środa), godz. 18:00
BILETY: W cenie 35 zł dostępne w Galerii Satyrykon
MIEJSCE: Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej (wejście od strony ul. Ojców Zbigniewa i Michała)

Zapraszamy na Międzynarodowy koncert "Człowieczy los" odbywający się w ramach X Festiwalu Piosenki Anny German "Eurydyka". W środę, 7 maja, w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej wystąpią Nadzieja Brońska, Teresa Anna Ragan, Radosław Palczak i Grażyna Komincz, za akompaniament odpowiadać będą natomiast Witali Oleszkiewicz oraz Andrzej Sienażenski. Trwające około 80 minut wydarzenie wyreżyseruje i poprowadzi prezes Fundacji Kultura Bez Granic - Marina Towarnicka. Początek o godzinie 18:00, bilety w cenie 35 zł dostępne są w Galerii Satyrykon (Rynek 36).

To już dziesiąty rok z rzędu, kiedy w trasę koncertową po Polsce wyruszają młodzi artyści z różnych krajów. Festiwal, którego początki sięgają 2013 roku, przybliża postać i twórczość wybitnej polskiej piosenkarki Anny German oraz promuje młodych, utalentowanych muzycznie ludzi, wywodzących się z Polski oraz ze środowisk polskich na Białorusi i Ukrainie. Do roku 2020 był to jeden z najbardziej prestiżowych polskich konkursów wokalnych na Białorusi, jednak musiał się przenieść ze względu na sytuację polityczną. Oprócz Legnicy koncerty odbywają się między innymi w Mińsku Mazowieckim, Zielonej Górze czy Wrocławiu.

Anna German śpiewała o miłości oraz pokoju i właśnie teraz jej piosenki potrzebne są jak nigdy wcześniej. Śpiew jest dla mnie radością życia – wyznawała wybitna piosenkarka. Mówiła: Chcę, by piosenka rodziła w sercach słuchaczy piękne uczucia, żeby pomagała żyć i przezwyciężać trudności. Właśnie takie zadanie stawiają przed młodymi artystami organizatorzy trasy koncertowej. Powinni śpiewać tak, żeby piosenka nie tylko cieszyła serce słuchacza, ale prowadziła go także drogą poszukiwań i rozmyślań o sposobach uczynienia lepszym otaczającego nas świata. Koncert jest autorską interpretacją i aranżacją znanych utworów z repertuaru Anny German. Ma swój niepowtarzalny charakter w sposobie wykonania utworów (solo, duet, kwartet, instrumentarium i autorski scenariusz).

Wystąpią:
Nadzieja Brońska (Białoruś) - polska działaczka na Białorusi, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych. Zdobyła 1. nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Pamięci Anny German "Tańczące Eurydyki" w Zielonej Górze (2007) oraz II Nagrodę w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej "Viva Polonia" w Legionowie (2014).

Teresa Anna Ragan - wokalistka i flecistka. Absolwentka dwóch kierunków studiów I stopnia: fletu poprzecznego i wokalistyki w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uczestniczka kursów wokalnych m.in. w Dusznikach-Zdroju oraz Sannikach. Występowała jako solistka w Oratorium "Pocałunek Boga" na scenach w Legnicy, Lubinie, Bogatyni i Jeleniej Górze. Koncertowała w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Filharmonii Jeleniogórskiej. W 2024 zadebiutowała w spektaklu operowym "Krakowiacy i Górale" w roli Doroty.

Radosław Palczak - baryton, absolwent studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Operową karierę rozpoczął tytułową rolą w "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta, debiutując na scenie Opery Wrocławskiej pod batutą Bassema Akiki w reżyserii Tomasza Janczaka. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Grand Prix na 5. Międzynarodowym Konkursie „World Harmony” w Wilnie w 2023 roku, oraz stypendystą Europejskiej Akademii Chóralnej w Görlitz.

Grażyna Komincz (Lida, Białoruś) - absolwentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Brała udział w licznych koncertach i festiwalach w Polsce, Ukrainie czy na Łotwie, między innymi na Festiwalu Pieśni Pamięci "Walczącym o Niepodległość" (Warszawa - 2017). W repertuarze posiada utwory klasyczne, operetkowe, musicalowe oraz estradowe.

Akompaniament:
Witali Oleszkiewicz (Białoruś) - (fortepian) - Kierownik artystyczny festiwalu, akompaniator i reżyser dźwięku. Komponuje muzykę i tworzy aranżacje. Przez 20 lat pracował jako pianista orkiestry Teatru im. Janki Kupały w Mińsku

Andrzej Sienażenski - (skrzypce, gitara) - muzyk, pedagog

Człowieczy Los - Festiwal Eurydyka 2025

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach