Legnickie Wieczory Organowe
Międzynarodowy festiwal organowy pod nazwą Legnickie Wieczory Organowe organizowany jest od 1992 roku. Pierwszy recital odbył się w czerwcu 1992 roku w ramach obchodów Dni Legnicy w Katedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie zakończono wówczas kapitalny remont zabytkowych organów. Podczas tego wydarzenia wystąpił znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Po koncercie, ciepło przyjętym przez legnicką publiczność, stało się wiadome, że pomysł wart jest kontynuacji. W tym samemy roku za pulpitem organów zasiedli również Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który przyjął kierownictwo artystyczne festiwalu i kieruje nim do dziś, na zakończenie festiwalu występując w poetycko-muzycznym recitalu wspólnie ze swoim synem, aktorem Michałem Chorosińskim.
Następny rok przyniósł już pełny cykl koncertowy, trwający od kwietnia do października. W kolejnych latach organy rozbrzmiewały w połączeniu z trąbką, fletnią Pana, rogiem alpejskim czy wreszcie wokalem. Ta poszerzona formuła umożliwiła prezentację interesującego repertuaru i podniosła atrakcyjność koncertów. Nadzwyczaj egzotycznie zabrzmiały w Katedrze chociażby tradycyjne instrumenty hinduskie: sarod, tabla i tanpura. Ten koncert wprowadził słuchaczy w odległy świat kultury Dalekiego Wschodu. Od 1997 roku dodatkowym atutem festiwalu stały się koncerty zespołów chóralnych z Niemiec i USA. W dalszym ciągu jednak podstawą repertuaru pozostała muzyka organowa.
Na przestrzeni prawie trzech dekad w Katedrze Legnickiej zaprezentowało się wielu wybitnych artystów z różnych krajów. Program koncertów obejmował zarówno utwory muzyki dawnej, jak i klasyczne dzieła autorstwa Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Césara Francka, Ferenca Liszta czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Czasem pojawiały się także kompozycje współczesne Tadeusza Paciorkiewicza, Mariana Sawy i Stanisława Moryto.
Wiele edycji festiwalu uwieńczyło wykonania wielkich form oratoryjnych, które stały się okazją do współpracy niemieckich chórów, polskich orkiestr i międzynarodowej stawki solistów. Wśród nich niewątpliwie warto wymienić „Wielką Mszę h-moll” Johanna Sebastiana Bacha wykonaną pod kierunkiem Matthiasa Janza, „Missa Solemnis” Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Ulricha Grossera, bijące rekordy popularności „Requiem” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod kierunkiem Bernharda Buttmanna, a także „Requiem” Giuseppe Verdiego poprowadzone przez Matthiasa Janza. Obecnie koncerty Legnickich Wieczorów Organowych odbywają się w Kościele Ewangelickim im. Marii Panny.